пʼятниця, 17 травня 2024 р.

Код вишиванки Слово “вишивка” походить від “вишній”, божественний і перекладається на грецьку: “космос”... Характерна ознака стародавньої вишивки – її лаконічна довершеність. Тут нема нічого зайвого, кожна деталь не випадкова. Узори вишивок – це особливі письмена. Недарма на Гуцульщині серед вишивальниць заведено було говорити: “Я таку сорочку випишу”. Тому зображення тварин, людей, зірок, рослин тощо, були “виписані” в орнаментах.

Наші вишиванки мають глибокий символізм. Кожен орнамент має своє значення. Українці здавна вірили, що вишиванка є оберегом від усього лихого, і намагалися закодувати в орнаменті щастя, долю, життя та волю. Кожна зірочка, стібок чи квіточка мають певне значення. Візерунків для вишиванок є безліч, кожен регіон має свої особливості. Існує 12 основних символів української вишиванки.
🟥Квадрат на вишиванці означає благополуччя, мир, достаток, земне поле. Символізує досконалість, гармонію, порядок. В українській традиції є одним із символів землі. Духовно квадрат символізує Матерію, а коло – символ досконалості. Тобто квадрат протилежний до кола. Квадрат – знак особливого числа 4, яке українці розуміли як символ першоелементів. Це чотири точки земної кулі: сторони світу; пори року; життєві цикли; частини доби.
♦️Ромб на вишиванці значить союз сонця і землі, плодючість. Ромб пов`язують із родючістю людини і землі. Він складається із двох трикутників, які символізують чоловіче і жіноче начало. Ромб із крапкою посередині означає засіяне поле, яке для наших предків дорівнювало добробуту і достатку. Ромбоподібні узори вишивали на весільних рушниках і на весільному одязі молодої. Одяг із вишитими ромбами молода жінка, завагітнівши, мала носити аж до народження дитини.
🔴Коло на вишиванці - це символ сонця, божественна енергія, безперервність буття і вічність. Коло походить ще з язичницької релігії, де означало божественну, життєдайну енергію. Це безперервність буття і вічність. Коло як сонце із променями, що виходять назовні, дарує силу та енергію. Водночас промені, повернуті всередину – навпаки забирають енергію, таке коло може символізувати порожнечу.
🌿Рослинні мотиви на вишиванці
означають чистоту, процвітання роду та життя.
Квіти на вишитій сорочці як віддзеркалення чистоти, процвітання роду та життя.
Калина символізує любов, багатство, красу, материнство і потомство роду (кущ – мати, ягоди – дітвора). Саме тому її часто можна зустріти на весільних вбраннях та рушниках.
Гілки дуба вишивали на чоловічих сорочках як прообраз Перуна – бога блискавки і грому.
Виноград означає сімейне щастя.
Квіти маку допомагали захиститися від злого ока.
🌳Дерево життя на вишиванці має значення краси, молодість, оновлення душі і тіла; безсмертя, відродження після смерті, родючість. Дерево життя - це модель світобудови із трьома складовими: підземне царство, земний світ і небесне царство. Дерево зображене корінням – минуле, стовбуром – сучасне, кроною – майбутнє. У ньому водночас закладено істину єднання трьох світів та образ роду, продовження життя.
❤️Серце на вишиванці - символ переважно на весільних сукнях для щасливого сімейного життя. Серце вишивали на весільних сукнях, щоб сімейне життя було щасливим.
⭐️Зорі на вишиванці - оберіг від зла і негативу, захищає від хвороб і безсилля. Візерунки зірок, складені в форму алатир – це орнамент, який символізує зв'язок людини з космосом. А сам алатир – оберіг від зла і негативу, захищає від хвороб і безсилля.
〰️Шеврони на вишиванці значать жіночу і чоловічу сутність, дух і матерію. Шеврони – це подібні до трикутника фігури, однак вони не мають основи (незамкнуті). Ті з них, які повернуті вершиною вниз, означають жіночу або матеріальну сутність, лоно; вершиною вгору – чоловічу, духовну сутність. Шеврон із точкою перетину ліній угорі вважається одним із найдавніших орнаментальних знаків, що зустрічався ще у малюнках палеоліту і означав гору або землю.
➿Хвилясті лінії на вишиванці - це вода, дощ, плинність часу та еволюція Всесвіту. Хвилясті лінії, сигми, зигзаги пов'язують із водою. Малюнок вертикально розташованих паралельних зигзагів позначав дощ, що падає зверху, а горизонтальні зигзагоподібні або прямі лінії символізують небесну вологу. Фігура спіралі означає плинність часу та циклічний рух сонячного диска.
➕Хрест на вишиванці - оберіг від злих духів. Хрест є одним із найпоширеніших знаків у світовій культурі загалом. Він символізує ідею центричності. Прямий хрест – символ Творця, Сонця, чоловічого начала; косий хрест – жіноче начало, Місяць.
*Сварга на вишиванці - символ сонячного культу, домашнього вогнища, родинного щастя. Сварга, відома під назвою свастика – це той самий хрест, але у русі. Наші предки вірили в його магічну силу. В давніх українців він асоціювався із силою домашнього вогнища, родинним щастям. Сварга – давній, енергетично дуже сильний знак.
*Повна рожа, або восьмипроменева зірка на вишиванці - поєднання жіночого і чоловічого начал, що дає життя усьому. Восьмипроменева зірка складається із прямого і косого хрестів і означає об'єднання чоловічого і жіночого начал. Цей символ часто називають Зіркою Богородиці і вишивають на іконах Діви Марії.
♾Кривий танець, або безконечник на вишиванці, означає життєвий шлях, символ вічного буття, сили та життєвої енергії. Безконечник використовували на території України вже 20 тисяч років тому. Більш м'які вигини цього візерунка асоціюють із водою, гармонійним плином життя. Він утворює "вічний" безконечний орнамент, який снується, наче нитка долі, але завжди повертається до першоджерела. Він зображає життєвий шлях і водночас є символом вічного буття. Безконечником найчастіше прикрашали чоловічі сорочки, символізуючи на них силу і життєву енергію. Особливу увагу під час вибору вишивання потрібно приділити кольорам. Білий символізує чистоту та цноту, червоний є ознакою життєвої сили, зелений – природи та життя, синій – води та неба.
*Ключі на вишиванці - це шлях до досконалості, родючість, запліднення. Ключі в різних регіонах України називають по-різному. На Поділлі кажуть "гесики", в інших місцях – "вужі". Одяг із ключовим символом здатен оберігати енергетику людини від негативних впливів. В давнину для нашого народу цей символ означав змію, яка асоціювалася з водою. Змій як охоронець підземного світу символізував чоловічу сутність, родючість і запліднення. На дощовому небі він являвся у вигляді блискавки.

Немає коментарів:

Дописати коментар